Şart ve koşullarımızı görüntüleyin

Rentalcars.com, kayıtlı merkezi 100 New Bridge Street, London, EC4V 6JA adresinde bulunan ve İngiltere ve Galler’de kayıtlı bir limitet şirket (Ticaret Sicil No: 05179829) olan Booking.com Transport Limited’in ticari adıdır. Bu şartlar ve koşullar, gizlilik bildirimi ve tanımlama bilgileri hakkındaki beyanımızla birlikte kiralık araç tedariğine yönelik sağladığımız hizmetler hakkında sizinle olan sözleşmemizi teşkil eder. Şüpheye mahal vermemek için, ‘siz’ kelimesi, ana sürücüye, yani, araç kiralama ücretini ödeyen kişiye ve/veya rezervasyon yapan kişiye atıfta bulunur. Lütfen, her ne kadar ‘siz’ kelimesi birden fazla kişiye atıfta bulunsa da, tüm taraflarla sözleşme yaptığımızı, fakat teyit edilen bir rezervasyonla ilgili olarak sadece ana sürücüyle muhatap olabileceğimize dikkat edin. Bunlar, birlikte ‘şartlarımız’ olarak anılmaktadır. Bu şartlar, diğer tüm şartlar ve koşulları hariç tutarak hizmetlerimizin tedarikine yönelik tüm sözleşmelere uygulanır. Rentalcars.com tarafından gerçekleştirilen hiçbir davranış, diğer şartların bir kabulü şeklinde yorumlanamaz. Hizmetlerin kabulü veya herhangi bir sözleşmenin imzalanması, bu şartları kabul ettiğinizin kesin bir kanıtı olarak kabul edilir. Bu şartları zaman zaman değiştirebiliriz; bu sebeple sizin için geçerli olan şartlardaki değişiklikleri göz önünde bulundurmanız amacıyla sitemize göz atmanızı öneririz. Kiralamış olduğunuz araç, araç kiralama şirketinin koymuş olduğu araç kiralama şartlar ve koşulları ile aracın kiralandığı ülke ve/veya eyalette yürürlükte olan ilgili kanunlara tabidir. Araç kiralamanızla ilgili olarak münferit kısıtlamalar da geçerli olabilir.

Aracı size ya doğrudan ya da acente olarak biz sağlarız. Hangi kapasitede hareket ettiğimiz, araç kiralama şirketiyle olan ilişkimize bağlıdır.

Bu şartlar bu site üzerinde veya aracılığıyla, bizimle yaptığınız tüm rezervasyonlar için geçerlidir; bu yüzden bunların içeriğinin farkında olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Gerek kendi şartlarımız gerekse birlikte çalıştığımız araç kiralama şirketlerinin şartları bazı sorumluluk istisnaları ve sınırlamaları içerir.

Bu sitede yaptığınız rezervasyon, şartlarımızı kabul etmenize bağlıdır. Şartlarımızın herhangi bir kısmını kabul etmiyorsanız, rezervasyona devam etmemelisiniz. Bu site üzerinden bir araç kiralamayı istediğinizi teyit ederek şartlarımızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi belirtmiş olursunuz. Bu şartlar ve koşullarla ilgili tam olarak anlamadığınız herhangi bir bölüm olması veya araç kiralama veya herhangi başka bir ürün hakkında bir sorunuz olması halinde lütfen bizimle iletişime geçin.

Rezervasyonunuzun teyit edilmesi ve ödemenin alınması
Çoğu durumda rezervasyonunuzu, doğrudan rezervasyon yapılırken sağladığınız e-posta adresini kullanarak teyit ederiz. Bazen, araç kiralama şirketinin aracın kiralanmak için mevcut olduğunu teyit etmesini beklememiz gerekir. Böyle bir durumda bunu size hemen bildiririz ve ücreti ödeme kartınızda geçici olarak bloke ederiz. Araç kiralama şirketi aracınızın kiralanmak için mevcut olduğunu teyit eder etmez bunu size bildiririz ve ödemeyi kartınızdan alırız.

Aracınızın kiralanmak için mevcut olduğu teyit edilene kadar istediğiniz zaman ödemeyi ‘iptal’ edebilirsiniz. Bunu yapmak için sitemizin üst tarafındaki ‘Rezervasyonu yönet’ menüsüne tıklayın, rezervasyon yaparken sağladığınız e-posta adresini ve rezervasyon numarasını girin ve ardından ‘Rezervasyonu İptal Et’ butonuna tıklayın. Bu durumda, ödeme için kartınızdaki blokeyi kaldırırız.

Bir araç kiralama şirketi, çok nadir durumlarda aracın kiralanmak için mevcut olduğunu teyit edemeyebilir. Bu durumda bunu size bildiririz ve ödeme için kartınızdaki blokeyi kaldırırız.

Sitemizde bir araç veya başka bir ürün rezerve ettiğinizde, söz konusu araç veya ürünün mevcut olup olmadığını teyit etmek için size rezervasyondan itibaren 48 saat içerisinde (veya daha erken olması halinde, teslim alma saatinizden en az 24 saat önce) bir e-posta göndeririz. Daha sonra size bir rezervasyon teyidi göndeririz.

Rezervasyonunuz teyit edilip sizden ödeme alınıncaya kadar tarafınızla bir sözleşme yapılmaz. Tüm yazışmaları rezervasyon yaparken sağladığınız adrese göndeririz. Şüpheye mahal vermemek için, bu şartlarda yer alan hiçbir şey, 1999 tarihli Sözleşmeler (Üçüncü Tarafların Hakları) Kanunu uyarınca üçüncü taraflara herhangi bir hak veya menfaat sağlamaz.

Bilgilerin Doğruluğu
Her ne kadar bu sitede yer alan bilgilerin doğru olmalarını sağlamak için çaba göstersek de, ne biz ne iştiraklerimiz, ne de tedarikçi veya acentelerimiz söz konusu bilgilerin doğruluğuna ilişkin size karşı sorumlu tutulamaz. Bu sitede sağlanan tüm bilgilerin doğruluğunu, eksiksizliğini ve yararlılığını değerlendirmek tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Kiralık aracınızı teslim alırken Rentalcars.com makbuzunun / E-makbuzunun araç kiralama şirketine sunulması gerekir. Makbuz / e-Makbuz sunulmaması halinde reddedilen araç kiralamalarından sorumlu tutulamayız.

Araç kiralama bankosunda belgelerin imzalanması ve kabul edilmesi ortaya çıkan masraflarla ilgili sorumluluk kabul edemeyiz.

Alkol/uyuşturucunun etkisi altında araç kullanan, kasti hasara yol açan, yol dışında araç kullanan veya gerekli özen ve dikkati göstermeksizin araç kullanan kişilerden sorumlu tutulmayız. Bu türden hak talepleriyle ilgili tüm sorumluluğu siz kabul edersiniz. Bu liste geniş kapsamlı bir liste değildir.

Fiyata neler dahildir / dahil değildir?
Lütfen rezervasyon süreci esnasında göreceğiniz, araç kiralamaya ilişkin belirli şartlar ve koşulları okuyun. 

Araç Kiralama Bankosundaki Yakıt ve Depozitolar
Çoğu araç kiralama şirketi, kiralama sürecinin başlangıcında, fazlalık sorumluluğunu, kiralama esnasında oluşan masrafları ve bazı durumlarda yakıt ücretlerini karşılamak üzere bir depozito ödenmesini talep eder. Depozitoyu ödemek için genellikle yeterli bakiyeye sahip geçerli bir kredi kartına sahip olmanız gerekir. Kart, ana sürücünün adına düzenlenmiş olmalıdır. Lütfen her araç kiralama şirketinin tüm kredi kartı türlerini kabul etmediğini dikkate alın ve hangi kart türlerinin kabul edildiğini teyit etmek için rezervasyon yaparken ve/veya araç kiralama sözleşmenizi imzalarken “Önemli Bilgiler” kısmını kontrol etmelisiniz. Yine de sorularınız olması halinde lütfen bizimle iletişime geçin. Araç ve ekstraların kiralandığı zamanki durumda ve yakıt politikasına uygun şekilde iade edilmesi şartıyla bu depozito, araç teslim edildikten sonra size iade edilir (lütfen tutarın kredi kartınızda tekrar görünmesinin yaklaşık 30 gün kadar sürebileceğini dikkate alın).

Bazı araç kiralama şirketleri, aracı, teslim aldığınız anda aracın deposunda bulunan yakıt miktarıyla aynı miktarda yakıtla iade etmenizi talep eder. Diğerleri ise bir depo benzin satın almanızı gerektiren ve böylelikle aracı boş depoyla teslim edebileceğiniz ve kullanılmayan yakıt için para iadesi yapılmayan bir yakıt politikası uygular.

Araç kiralama şirketlerinin yakıt için ücret talep ettiği yerlerde, yakıtın maliyeti yerel benzin istasyonlarındaki fiyattan daha yüksek olabilir.

Mesai Saatleri Dışında Hizmet
Çoğu havaalanı lokasyonunda uçuşlar normal mesai saatlerinin dışında karşılanır ve araçlar da bu saatlerde tedarik edilir. Fakat bu tür durumlarda ödemenin doğrudan araç kiralama şirketine yapılacağı, ilave bir ücret talep edilebilir. Bu tür bir ücretin talep edilip edilmeyeceğini rezervasyon talebinizdeki araç teslim alma saatlerini teyit ettiğiniz zaman size bildiririz. Bir uçuşta yaşanabilecek bir gecikmenin, araç teslim alma saatinin, araç kiralama şirketinin normal çalışma saatlerinin dışına çıkmasına sebep olması halinde, araç kiralama şirketi mesai saatleri dışında bir hizmet sağlamayı kabul edebilir ve bu durumda ödemeniz gereken ücreti size bildirir. Mesai saatleri dışında hizmet verilmeyen durumlarda herhangi bir sorumluluk üstlenmeyiz; bu sebeple size bağımsız bir seyahat sigortası yaptırmanızı öneririz. Havaalanı dışındaki araç kiralama bankoları da mesai saatleri dışında hizmet sunabilir. 

Asgari / Maksimum Yaş Sınırlamaları
Çoğu lokasyonda asgari araç kiralama yaşı 21'dir. Belirli araç kiralama şirketleri ve ülkeler 25 yaş altı ve 65 yaş üzeri sürücülerle ilgili olarak ilave ücretlerin ödenmesini gerektirebilir; rezervasyon talebinde sürücünün gerçek yaşının bildirilmiş olması halinde size, ödenmesi muhtemel olan ücretleri bildiririz. Daha büyük araçlara ilişkin asgarş yaş gereklilikleri bazı lokasyonlarda daha da yüksek olabilmektedir. Bu konu hakkında herhangi bir soru veya endişeniz olması halinde lütfen İletişim Merkezimize danışın.

Ek Sürücüler
Ek sürücüler için (Rentalcars.com makbuzunda / e-Makbuzunda aksi belirtilmediği müddetçe) araç kiralama bankolarında ilave ücret uygulanabilmektedir. Lütfen konuyla ilgili İletişim Merkezimize danışın.

Günlük Ücret Hesaplamaları / Kiralama Süreleri / Kiralamanın Uzatılma Süresi / Aracın Geç Teslim Edilmesi
Araç kiralama ücreti, rezervasyon esnasında teyit edilir ve 24 saatlik birimler temelinde hesaplanır. Aracı teslim aldıktan sonra kiralama süresini uzatmayı istemeniz veya aracı makbuzunuzda / e-Makbuzunuzda belirtilen süreden daha geç teslim etmeniz halinde, bu tür bir uzatmaya ilişkin sözleşme, daima doğrudan araç kiralama şirketiyle yapılır ve ekstra süre, araç kiralama şirketi tarafından rezervasyon esnasında bizimle anlaştığınız ücretlerden daha yüksek olabilen yerel günlük fiyatlar üzerinden ücretlendirilir. Araç kiralama şirketi, geç teslim için ilave bir para cezası da kesebilir; ilave ödemelere ilişkin ayrıntılar araç kiralama şirketiyle yaptığınız sözleşmede yer alır.

Aracı Geç Teslim Alma / Erken Teslim Etme
Kiralama süreniz, makbuzunuzda / E-Makbuzunuzda belirtilen araç teslim alma ve teslim etme tarih ve saatlerine göre başlar ve sona erer. Maalesef, aracın geç teslim alınmış veya erken teslim edilmiş olması durumunda kullanılmayan süre için size para iadesi yapamayız. Aracı, kabul edilen saat ve tarihte teslim alamamanız durumunda bizimle en kısa süre içerisinde iletişime geçmeniz çok önemlidir. Bunu yapmazsanız, aracın kiralanmak için halen mevcut olacağı garanti edilemez ve para iadesi alma hakkınız olmaz. 

Tek Yönlü Araç Kiralama
Tek yönlü araç kiralamalarının önceden teyit edilmesi gerekmektedir ve araç kiralama şirketine ödenecek tek yön ücretleri söz konusu olabilir. Rezervasyon talebiniz elimize geçtikten ve tek yönlü kiralamaya ilişkin araç kiralama şirketinin teyidini aldıktan sonra yaklaşık maliyet hakkında sizi bilgilendiririz. 

Çocuk Koltukları ve Özel Talepler
Çocuk koltukları, (bazı araçlarda mevcut olmayan) port bagajlar ve diğer ‘ekstra’ öğeler, her ne kadar garanti edilemese de, çoğu lokasyonda talep üzerine mevcuttur. Bu tür öğeler için genellikle araç kiralama şirketine ödenmesi gereken bir ücret söz konusudur. Çoğu lokasyonda çocuk koltukları kanunen gereklidir. Lütfen dikkat: arka koltuk emniyet kemerleri tüm araçlarda mevcut olmayabilir. Lütfen bu öğelerle ilgili olarak İletişim Merkezimize danışın. Bu öğelere yönelik taleplerin rezervasyon esnasında yapılması gerekmektedir. 

Araçların Teslim Alınması ve Teslim Edilmesi
Bazı araç kiralama şirketleri aracınızı size belli bir adreste teslim etmeyi ve sizden teslim almayı kabul eder. Bunun olması halinde bu hizmet için araç kiralama şirketine ödenmesi gereken bir ücret söz konusu olabilir. Bir ücretin söz konusu olup olmayacağını, tam adres bilgilerinizle birlikte araç teslim alma/teslim etme saatlerini rezervasyon talebinizde teyit ettiğinizde size bildiririz. Lütfen dikkat: araç kiralama şirketleri, genellikle araçları kişinin özel adresine teslim etmez veya özel adresinden teslim almaz. 

Sürüş Alanları
Kiralık aracın farklı bir ülkeye/eyalete/adaya götürülmesi halinde kısıtlamalar söz konusu olabilir; bu sebeple böyle bir niyetinizin olup olmadığını rezervasyon esnasında İletişim Merkezimize bildirmeniz gerekmektedir. Belirli ülkelere seyahat etmek için ilave belgeler gerekebilir ve yerel harçlar geçerli olabilir. Ayrıca, kısıtlamalar aynı zamanda Avustralya’nın iç kesimleri gibi uzak alanlar için de geçerli olabilir; lütfen bu konuda İletişim Merkezimize danışın. 

İptaller, Rezervasyonu Kullanmama ve Değişiklikler
Çoğu durumda rezervasyonunuz için aşağıda yer alan iptal politikası geçerli olacaktır; fakat yine de, daha kısıtlayıcı bir politikanın uygulanıp uygulanmadığından emin olmak için araç kiralama şirketinin şartlar ve koşullarını gözden geçirmeniz gerekir.

Peşin Ödenmiş Rezervasyonların İptali

 • Rezervasyonunuzu araç kiralama süresinin başlayacağı tarih ve saatten 48 saat veya daha öncesinde iptal etmeniz halinde ödediğiniz ücret size iade edilir.
 • Rezervasyonunuzu, araç teslim alma saatinden önceki 48 saat içerisinde iptal ederseniz ödediğiniz ücret size 3 günlük kiralama maliyeti düşülerek iade edilir:
  • Aracı 3 günden az bir süre için kiralamış olmanız halinde sizden ilave bir ücret talep edilmez, fakat bu durumda ücret iadesi alamazsınız.
 • Aracı teslim almak için kararlaştırılan tarih ve saatte gelmezseniz ve/veya tüm gerekli belgeleri temin etmezseniz ve/veya aracın depozitosu için ana sürücünün adına düzenlenmiş ve içinde yeterli bakiye bulunan bir kredi kartı sağlamazsanız, araç kiralama şirketi size aracı kiralamayı reddedebilir. Böyle bir şeyin olması halinde:
 • Bizi bankodan ararsanız, ödediğiniz ücret size 3 günlük kiralama maliyeti düşülerek iade edilir
 • Bizi bankodan aramadığınız takdirde para iadesi alamazsınız.

Depozitolu Rezervasyonların İptali

 • Rezervasyonunuzu, araç kiralama süresinin başlayacağı tarih ve saatten 48 saat veya daha öncesinde iptal etmeniz halinde ödediğiniz ücret size depozito düşülerek iade edilir.
 • Rezervasyonunuzu, 48 saatten daha az bir süre öncesinde ancak araç kiralama süresinin başlangıcından önce iptal etmeniz halinde ödediğiniz ücret ya depozito ya da 3 günlük kiralama maliyeti (hangisi daha fazlaysa) düşülerek size iade edilir.
 • Aracı 3 günden az bir süre için kiralamış olmanız halinde sizden ilave bir ücret talep edilmez, fakat bu durumda ücret iadesi alamazsınız.

Rezervasyonu Kullanmama
‘Rezervasyonu Kullanmama’:

 • rezervasyonu iptal etmeyi istediğiniz, fakat bunu bize kiralama süresinin başlamadan önce bildirmediğiniz veya
 • aracı teslim almaya kararlaştırılan saat ve tarihte gelmediğiniz veya
 • aracı teslim almak için gerekli olan belgeleri temin etmediğiniz veya
 • aracın depozitosu için ana sürücünün adına düzenlenmiş ve içinde yeterli bakiye bulunan bir kredi kartı sağlamadığınız takdirde söz konusu olur.

Tüm ‘Rezervasyonu Kullanmama’ durumlarında ödediğiniz ücret size iade edilmez.

Araç kiralama şirketi, gerekli tüm belgeler ile aracın depozitosu için ana sürücünün adına düzenlenmiş ve içinde yeterli bakiye bulunan bir kredi kartı ile birlikte zamanında aracı teslim almaya gelmeyen müşterilere araç kiralamayı reddetme hakkını saklı tutar. Böyle bir durumda, kiralama önceden iptal edilmediği takdirde müşterinin ücret iadesi talep edemez.

Değişiklikler (rezervasyonunuzda yapılacak değişiklikler)
Aracı teslim almadan önce rezervasyonunuzda istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.

Araç teslim alma saatine en az 48 saat kalmışsa, bunu yapmanın en kolay yolu sağ üst köşedeki ‘Rezervasyonu yönet’ menüsüne gitmektir.

Araç teslim alma saatine 48 saatten az bir süre kala bir şeyi değiştirmek zorunda kalırsanız lütfen bizi arayın.

Rezervasyonunuzda yapacağınız değişiklikler için herhangi bir idari ücret alınmaz, fakat yaptığınız değişiklikler kiralama ücretine etki edebilir. Bazen (sık olmasa da) bir rezervasyonu değiştirebilmenin tek yolu söz konusu rezervasyonu iptal edip yeni bir rezervasyon yapmaktır; bu durumda araç kiralama şirketi adına sizden bir iptal ücreti talep edebiliriz. 

Rezervasyonunuzda Değişiklik Yaparsak
Bazen rezervasyonunuzda (kabul sonrasında) tarafımızca veya araç kiralama şirketi tarafından değişiklikler yapılması gerekebilir. Bu tür durumlarda sizi araç teslim alma zamanından önce makul olan en kısa süre içerisinde bilgilendiririz ve teklif edilen değişiklikleri kabul edilemez bulmanız halinde size tam ücret iadesi teklif ederiz. Fakat, bu tür durumlarda söz konusu değişiklikler sonucu yaşayabileceğiniz herhangi bir doğrudan veya dolaylı zararla ilgili ilave sorumluluk üstlenmeyiz. 

Belgeler
Makbuzunuz / e-Makbuzunuz normalde tam ödeme yapıldıktan ve araç kiralama şirketi aracı teyit ettikten sonra mevcut hale gelir. Lütfen özel olarak ‘talep edilen’ bazı araçların teyidinin daha uzun sürebileceğini ve böyle bir durumun söz konusu olması halinde bunu size bildireceğimizi dikkate alın. Aracın yetersiz belge veya geçerli bir kredi kartı sağlanamaması sebebiyle teslim alınamaması halinde bu durum ‘Rezervasyonu Kullanmama’ olarak kabul edilir ve bu durumda ücret iadesi talep etme hakkınız olmaz. Lütfen makbuzunuz / e-Makbuzunuz, tam geçerli ulusal sürücü belgeniz ve diğer kimlik belgeleriniz ile birlikte seyahat ettiğinizden emin olun; herhangi başka bir belgenin gerekli olup olmadığını görmek için lütfen makbuzunuzun / e-Makbuzunuzun ‘Yanınıza Neler Almanız Gerekiyor’ başlıklı bölümünü kontrol edin. 

Sürücü Belgesi
Her sürücü, en az 1 sene (belirli lokasyonlarda 2 sene; bu rezervasyon süreci esnasında teyit edilir) boyunca kullandıkları tam geçerli bir sürücü belgesine sahip olmalıdır. Süresi dolmuş veya geçici sürücü belgeleri kabul edilmez.

Araç rezerve edilirken, sürücü belgesindeki tüm cezaların/puanların İletişim Merkezimize bildirilmesi gerekmektedir; rezervasyonu birlikte çalıştığımız araç kiralama şirketlerinin şartlar ve koşullarına göre bu gerekçeye dayanarak reddetme hakkımızı saklı tutarız.

8 Haziran 2015 tarihi itibariyle İngiltere, İskoçya veya Galler’de DVLA (Sürücü ve Araç Belgelendirme Bürosu) tarafından tanzim edilen bir sürücü belgesine sahip tüm sürücüler kiralama süresinin başlangıcından en az 21 gün önce Sürücü Belgesi Görüntüleme sayfasını ziyaret etmelidir; daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın. Yeni tarz fotokartlı sürücü belgesi olan sürücülerin aynı zamanda bununla birlikte düzenlenen, belgenin kağıt suretini de araç kiralama bankosunda ibraz etmelidir.

Her sürücü, aracı teslim alırken kendi sürücü belgesini ibraz etmelidir. Sürücüler, yerel makamlarca incelenebilmesi için sürücü belgelerini kiralama boyunca daima yanlarında bulundurmalıdırlar.

Belirtmemiş olduğunuz trafik cezalarının tespit edilmesi veya sürücü belgesi, ehliyet sureti veya trafik cezaları hakkında gerekli bilgiler sağlayamamanız sebebiyle araç kiralama şirketinin araç tedarik etmeyi reddetmesi durumunda size ücret iadesi yapılmaz.

Lütfen yurt dışında araç kullanırken bir Uluslararası Sürücü Belgesi taşımanız gerekebileceğini dikkate alın. Uluslararası Sürücü Belgesinin gerekli olup olmayacağını kontrol etmek sürücünün sorumluluğundadır. Uluslararası Sürücü Belgesi, normal sürücü belgesine olan gerekliliği ortadan kaldırmaz; ana sürücünün adına düzenlenmiş tam geçerli bir sürücü belgesi aracın kiralanması için ibraz edilmelidir ve Uluslararası Sürücü Belgesini ibraz etmesi gereken olan tüm sürücüler her iki belgeyi daima yanlarında taşımalıdır. Uluslararası Sürücü Belgesinin gerekli olması halinde kiralık aracınızı izniniz ve sürücü belgeniz olmadan teslim alamazsınız.

Belli şirket ve lokasyonların ilave gereklilikleri olabileceğinden tüm sürücüler aracı teslim almadan önce aracı sağlayan araç kiralama şirketinin şartlar ve koşullarını okumalıdır. 

Döviz Kurlarına İlişkin Önemli Bilgiler
Kredi kartınıza yansıtılan tutarın, döviz kurlarındaki dalgalanmalar sebebiyle ürün veya hizmetin ödemesini yapmayı kabul ettiğiniz tarihte size verdiğimiz fiyattan farklı olabileceğinin lütfen farkında olun. Aradaki fark (eğer varsa), rezervasyonu yaptığınız zaman ile masrafın kredi kartı ekstrenize yansıdığı zaman arasında meydana gelen döviz kuru değişikliklerine dayanır. Benzer şekilde, hesabınıza herhangi bir ücret iadesi yaptığımız takdirde size, başta aldığımız tutarı kuruşu kuruşuna iade ederiz; bu durumda, beklediğinizden daha yüksek veya daha düşük para iadesi almanıza yol açacak döviz kurundaki dalgalanmalardan sorumlu olmayız. 

Araç Kapasitesi ve Araç Sınıfı
Tüm araçlar maksimum yolcu sayısı için sigortalanmıştır. Aracın tüm yolcu ve bagajlar için uygun olmamasından dolayı sorumluluk kabul etmeyiz. Muhtelif araç sınıflarının yaklaşık kapasitesi konusunda size rehber olması için lütfen Rentalcars.com sitesine bakın. Araç kiralama şirketinin, grup sayısının çok fazla olması sebebiyle araç tedarik etmeyi reddetmesi durumunda sorumluluk kabul etmeyiz.

Belirli bir araç marka veya modelini garanti edemeyiz. Makbuzunuzda / e-Makbuzunuzda gösterilen araç sadece referans amaçlıdır; araç kiralama şirketi söz konusu araca benzer veya daha iyi nitelikte farklı bir araç sağlayabilir.

Araçların Tedarik Edilmesi
Araç kiralama şirketleri, araç kullanmaya uygun olmadığı düşünülen veya uygunluk gerekliliklerini yerine getirmeyen kişilere araç kiralamayı reddetme hakkını saklı tutar. Böyle bir durumda, seyahat düzenlemelerinin tamamlanması, ücret iadesi, tazminat veya ödemek zorunda olabileceğiniz diğer maliyetlerden sorumlu olmayız.

Şikayetler
Kiralama hizmetinden memnun kalmadığınız takdirde lütfen Müşteri Hizmetleri Ekibimizle iletişime geçerek bunu bize aracı teslim ettikten sonra mümkün olan en kısa sürede ancak en az 3 ay içerisinde bildirin. Bu işlem araç teslimi esnasında gerçekleştirilmezse, araç kiralamanıza ilişkin talepleri değerlendirmemiz zorlaşır. Bir araç kiraladığınız zaman her ne kadar araç kiralama şirketiyle bir sözleşmeye girmiş olsanız da, bir sorun olduğunda adınıza araç kiralama şirketiyle iletişime geçerek yardımcı olmaya çalışırız. 

Şikayetinizi ele alma şeklimizden tam olarak memnun kalmadığınız takdirde bağımsız bir Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Hizmeti Sağlayıcısına (UÇHS) resmi bir şikayette bulunmayı tercih edebilirsiniz. UÇHS yoluyla şikayette bulunmayı tercih etmeniz halinde şikayetinizi göndermek için Avrupa Komisyonunun http://ec.europa.eu/consumers/odr/ adresindeki online platformunu kullanabilirsiniz. Bu prosedür, uygun bir UÇHS bulmanıza yardımcı olacaktır. Lütfen, uyuşmazlıkları dahili yollardan çözümlemeye gayret gösterdiğimizi ve bağımsız bir UÇHS tarafından yönetilen bir UÇHS prosedürüne uymakla yükümlü olmadığımızı dikkate alın. 

Mekanik Sorunlar / Kazalar
Arıza veya mekanik sorunlar halinde araç kiralama şirketini derhal aramalısınız. Araç kiralama şirketi, aracın tamir edilmesi veya değiştirilmesine ilişkin onay vermelidir. Bir kaza geçirmeniz halinde yerel polis ve araç kiralama şirketi ile iletişime geçmelidir. Tamamlamanız istenen tüm ilgili belgelerin kopyalarını saklayın. Bunlar, bir talepte bulunmayı istediğiniz takdirde gerekli olabilir.

Kiralamış olduğunuz araç, araç kiralama şirketinin koymuş olduğu araç kiralama şartlar ve koşulları ile aracın kiralandığı ülke ve/veya eyalette yürürlükte olan ilgili kanunlara tabidir. Bu sebeple hem bizim şartlarımıza hem de araç kiralama şirketinin şartlarına tabi olacaksınız. İç ayaklanmalar, hava trafik kontrolü uyuşmazlıkları dahil sektörel ihtilaflar, terör eylemleri, doğal ve nükleer afetler, yangın veya olumsuz hava koşulları, ulaşımla ilgili önlenmesi mümkün olmayan teknik sorunlar, havaalanı veya feribot iskelelerinin kapanması veya tıkanması, tarifeli uçuşların iptali veya hava yolu şirketlerinin iflasından kaynaklanan kayıp, zarar, tadil, gecikme veya değişikliklerle ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmeyiz ve yükümlülük üstlenmeyiz.

Rentalcars.com ile olan Sözleşmenizin Şartları
Rezervasyonu ne şekilde yaparsanız yapın, bir sözleşmenin nasıl ve ne zaman oluşturulduğunu anlamanız önemlidir. Bir sözleşmenin oluşturulması için gereken teknik adımlar aşağıda belirtilmektedir. Telefonda fiyat verdiğimizde veya hizmetlerimizi sitemize koyduğumuzda sizi bunları satın almak için bir teklif yapmaya davet ederiz. Bu teklif, siz sözlü olarak teklif yapıncaya veya ‘Ödeme Bilgileri’ sayfamızdaki ‘Şimdi Rezervasyon Yap’ butonuna tıklayıncaya kadar yapılmış sayılmaz.

Sözlü olarak teklif yaptığınızda veya ‘Şimdi Rezervasyon Yap’ butonuna tıkladığınızda hizmetlerimizi satın almak için bize bir teklif yapmış olursunuz. Gerekli ödeme elimize geçtiğinde ve makbuzunuzu / e-Makbuzunuzu size sunduğumuzda bu teklifi kabul etmiş oluruz. Araç kiralama şirketiyle olan düzenlememizin şirket adına acente olarak hareket etmemizi gerektirdiği durumlarda, teklifinizi acente olarak araç kiralama şirketinin adına kabul ederiz.

Bu sözleşmeyi ihlal etmemizin doğrudan bir sonucu olarak zarara uğramanız ve bu zararların sözleşmeyi ihlal etmemizin öngörülebilir sonuçları olması halinde uğradığınız zararlardan sorumlu oluruz. Zararlar, sözleşmeyi oluşturduğumuz esnada tarafınızca ve tarafımızca tasarlanabiliyorsa öngörülebilirdir. Tarafınızca ve tarafımızca öngörülemeyen ve ana zarar veya kaybın bir yan etkisi olarak meydana gelen dolaylı zararlardan sorumlu olmadığımız gibi, sınırlama olmaksızın kâr kaybı, fırsat kaybı, itibar kaybı veya dolaylı zarar, kayıp veya maliyetlerden de yükümlü olmayız.

Hizmetin ifasının, söz konusu tarafın makul kontrolünün ötesinde gerçekleşen herhangi bir olay olarak tanımlanan mücbir bir sebep dolayısıyla gecikmesi, engellenmesi veya aksaması durumunda bu rezervasyon, makbuz / e-Makbuz, kiralama veya şartlar ve koşullar kapsamındaki herhangi bir yükümlülüğümüzü usulünce yerine getiremememiz veya getirmekte gecikmemiz sebebiyle kendimiz veya vekaleten hareket ettiğimiz araç kiralama şirketleri adına yükümlülük üstlenmeyiz. Mücbir sebebin arka arkaya 14 günden daha uzun sürmesi durumunda fatura adresinize 14 gün öncesinden bir ihbar sunmak ve mücbir sebep öncesinde ödemiş olduğunuz tüm ücretleri size iade etmek suretiyle bu rezervasyonu feshedebilir ve geri çekebiliriz.

Örneğin, araç kiralama şirketinin iflas etmesi gibi belli koşullar söz konusu olduğunda sınırlı veya ivedi ihbar sunarak bir rezervasyonu iptal etme hakkımız bulunmaktadır. Her durumda size alternatif bir araç sağlamak için elimizden gelen tüm çabayı harcarız, fakat taleplerin yüksek olduğu dönemlerde bunu gerçekleştirmemiz mümkün olmayabilir. Müşterinin peşin ödemeyle rezervasyon yaptığı ve araç teslim alma saatinden 48 saat önce müşteriye bildirimde bulunduğumuz durumlarda müşteriye ödediği tüm ücreti iade ederiz. Peşin ödeme yapan bir müşteriye araç teslim alma saatinden 48 saat önce bir iptal bildirimi yaptığımız, gerçekleşme olasılığı düşük olan durumlarda ödenen ücretleri tam olarak geri iade ederiz ve sözleşmeyi ihlal etmemizin sonucu olarak müşterinin uğradığı diğer öngörülebilir zararları karşılarız. Müşterinin depozito ödeyerek rezervasyon yaptığı ve araç teslim alma tarihinden 7 gün önce müşteriye bildirimde bulunduğumuz durumlarda müşteriye ödediği tüm ücreti iade ederiz. Depozito ödeyen bir müşteriye araç teslim alma tarihinin 7 gün öncesinde bir iptal bildirimi yaptığımız durumlarda ödenen ücretleri tam olarak geri iade ederiz ve sözleşmeyi ihlal etmemizin sonucu olarak müşterinin uğradığı diğer öngörülebilir zararları karşılarız.

Rezervasyon Yapmak ve Ürün veya Hizmet Satın Almak veya Talep Etmek
Rezervasyon yapmak veya bu sitede tanımlanan ürün veya hizmetleri satın almak veya talep etmek istemeniz halinde, biz (veya iş ortaklarımız) sizden, sınırlama olmaksızın kredi kartı bilgileri ve sizin hakkınızdaki diğer kişiyi tanımlayıcı bilgiler de dahil, rezervasyon veya satın alıma ilişkin belirli verileri sağlamanızı isteyebiliriz. Bu tür verileri gizlilik politikamızda belirtildiği şekilde ele alacağımızı kabul edersiniz. Bu amaçla sunmuş olduğunuz tüm verilerin doğru, güncel ve eksiksiz olduğunu kabul edersiniz. Siz veya hesabınızı, kredi kartınızı veya diğer ödeme yöntemlerinizi kullanan kişiler tarafından yapılan tüm masrafları, söz konusu masrafların yapıldığı esnada geçerli olan fiyat veya oranlarda ödemeyi kabul edersiniz. Alışverişlerinize ilişkin uygulanan tüm vergilerin ödenmesinden de siz sorumlu olursunuz.

Herhangi bir rezervasyon, satın alım veya siparişi kabul etmeden önce sunmuş olduğunuz verileri doğrulamamız gerekir. Aksi kanunen gerekli olmadığı veya aksi tarafımızca açıkça belirtilmediği müddetçe ürün veya hizmetlerin fiyat, oran ve mevcudiyeti haber verilmeksizin değişime tabidir. Rezervasyon, satım alım ve hizmetlerin biz veya aracı size sağlayan araç kiralama şirketi tarafından uygulanan ilave şartlar ve koşullara tabi olduğunu kabul edersiniz.

Site Kullanım Koşulları
Kişilerin, içerik ve/veya fiyatlar da dahil herhangi başka bir veri almak amacıyla bu siteyle doğrudan veya dolaylı olarak arayüz oluşturmaya veya oluşturma teşebbüsünde bulunmaya yönelik cihaz veya yazılım programları kullanması yasaktır. Ayrıca, bu sitenin normal çalışmasını engellemek veya engellemeye teşebbüs etmek de yasaktır; sistemlerimiz üzerinde gereksiz yük veya baskı oluşturduğunu düşündüğümüz her tür faaliyete son verilir. Sitemize erişim sağlayan herkesi sürekli olarak takip ederiz; bilgilere ve/veya fiyatlara erişmek amacıyla makul olmayan miktarda arama yapan otomatik sistem veya kişilerin faaliyetleri sonlandırılır ve bu sistemlerin/kişilerin sitelerimize girmesi engellenir. Siteyi kullanımınız, bu Kullanım Koşullarına uymayı kabul ettiğinizi gösterir. 

Verilerin Korunması
Gizliliğiniz bizim için önemlidir. Bu siteyi kullanarak gizlilik politikamızın şartlarını kabul etmiş olursunuz. 

Tanımlama Bilgileri ve Diğer İzleme Teknolojilerinin Kullanımı
Bu sitede sunulan hizmetleri kullanmanızı kolaylaştırmak ve izlemek amacıyla ve e-posta iletişimlerimizle bağlantılı olarak tanımlama bilgileri ve diğer teknolojileri kullanabiliriz. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamıza bakın. 

Müşteri Değerlendirmeleri
Yazılan değerlendirmeler, sadece araç kiralama şirketinin sunduğu hizmet ve kaliteye ilişkin düşünceleriniz hakkında müşterileri bilgilendirmek amacıyla sitemize yüklenir ve kısmen veya tamamen Rentalcars.com tarafından, platformlarımızda, sosyal medya platformlarımızda, haber bültenlerimizde, özel promosyonlarımızda, mobil uygulamalarımızda veya Rentalcars.com’un mülkiyetinde, ev sahipliğinde, kullanımında veya kontrolünde olan diğer kanallarda kullanılır. Bir değerlendirme iletmek suretiyle değerlendirmenizin yukarıda belirtilen şekilde kullanılmasını onaylamış olursunuz. Kendi takdirimize göre değerlendirmeleri düzeltme, reddetme veya kaldırma hakkımızı saklı tutarız.

Değerlendirmeler, kiralama hizmetinin tamamlanmasından sonra bir anket dolduran Rentalcars.com müşterilerinin kişisel düşüncelerini ifade eder. Bu düşünceler Rentalcars.com’un görüşlerini temsil etmez.

Bu şartlar ve koşullar, yasaların izin verdiği ölçüde İngiltere mahkemelerinin gayri münhasır yargı alanı kapsamında, İngiliz kanunlarına tabidir.

Genel Bilgiler ile Şartlar ve Koşulların içeriği baskıya girdiği an itibariyle doğrudur. 

Paket Tur Yönetmeliği Altında Koruma
Seyahatiniz veya tatiliniz için teyit sayfamızdan verilen bir bağlantı vasıtasıyla farklı bir hizmet sağlayıcıdan ilave seyahat hizmetleri rezerve ettiğiniz takdirde 2015/2302 sayılı (AB) Yönetmeliği uyarınca paket turlar için geçerli olan haklardan FAYDALANAMAZSINIZ. 

Bu sebeple, Rentalcars.com, bu tür ilave seyahat hizmetlerinin düzgün şekilde yerine getirilmesinden sorumlu olmaz. Sorun çıkması halinde lütfen ilgili hizmet sağlayıcısıyla iletişime geçin. 

Bununla birlikte, ilave seyahat hizmetlerini bir bağlantı vasıtasıyla Rentalcars.com’dan rezervasyon teyidi aldıktan 24 saat içerisinde rezerve etmeniz ve söz konusu ilave seyahat hizmetlerinin tutarının her iki rezervasyonun toplam bedelinin %25’ine veya daha fazlasına denk olması halinde, söz konusu ilave seyahat hizmetleri, bağlantılı seyahat düzenlemesinin bir parçası haline gelir. Bu durumda Rentalcars.com, AB kanunları gereği, Rentalcars.com’un iflas etmesi sebebiyle yerine getirilemeyen hizmetlerle ilgili olarak Rentalcars.com’a ödemiş olduğunuz ödemelerin iade edilmesini sağlayan bir koruma sağlar. Lütfen bu korumanın ilgili hizmet sağlayıcısının iflas etmesi halinde size para iadesi sağlamayacağını dikkate alın. 

Rentalcars.com, 02527363 sicil numaralı ve Hiscox Insurance Company Limited (Hiscox) tarafından sigorta edilen Travel & General Insurance Services Limited (t&g) şirketinden iflas koruması sigortası yaptırmıştır. t&g ve Hiscox, Finansal Yürütme Kurumu (Financial Conduct Authority) ve İhtiyati Düzenleme Kurumu (Prudential Regulation Authority) tarafından onaylanmış ve düzenlenmektedir (sayı 113849). 

Rentalcars.com’un iflası sebebiyle hizmetlerin sağlanamaması durumunda seyahat eden kişiler bu kurumla veya uygulanabilir olması halinde 01702 811397 no’lu telefondan yetkili merciinin hak talepleri yardım hattıyla (Poliçenin bir kopyası Poliçe Sahibinin talebi üzerine temin edilir) iletişime geçebilir. 

Not: Bu iflas koruması Rentalcars.com dışındaki taraflarla yapılan ve Rentalcars.com’un iflasına rağmen ifa edilebilen sözleşmeleri kapsamaz. 

2015/2302 sayılı (AB) Yönetmeliği yanda bağlantısı verilen ulusal kanuna uyarlanmıştır http://www.legislation.gov.uk/ukdsi/2018/9780111168479/data.html.